wtorek, 8 sierpnia 2017

Odgrzybianie piwnic - grzyb i pleśń w piwnicy

Aby po usłudze odgrzybiania piwnic, grzyb i pleśń w piwnicy nie miały warunków do ponownego pojawienia się, należy poznać przyczyny rozwoju tych toksycznych dla zdrowia mykotoksyn. Tymi sprzyjającymi warunkami są m.in wilgotność w pomieszczeniu, dodatnia temperatura czy chłonność poszczególnych materiałów budowlanych takich jak tynk czy mur. Istotną kwestią w procesie profilaktyki, jest zatem eliminacja wspomnianych wad użytkowych w piwnicy czy garażu. 


Odgrzybianie piwnic - grzyb i pleśń w piwnicy


Przyczyny powstawania grzyba i pleśni w piwnicy


Rodzaje grzybów czy pleśni, które pojawiają się w tak wilgotnych i zacienionych pomieszczeniach takich jak, piwnice czy garaże nie są wcale mniej groźne od tych pojawiających się np na poddaszu, ponieważ w tym przypadku mają idealne warunki do rozwoju. Przeważnie w tego typu pomieszczeniach, mamy do czynienia z grzybem domowym tzw. stroczkiem, a charakteryzującym się dość szybkim rozwojem. W piwnicy jest dość specyficzny mikroklimat sprzyjający rozwojowi również grzyba z rodzaju stachybotrys. Są to pomieszczenia o małej wymianie wilgotnego powietrza, bo przeważnie w tych miejscach nie ma okien, a jeśli jest to zbyt małe aby porządnie przewietrzyć. Domy bądź bloki mieszkalne, wielorodzinne o profilu podpiwniczonym są z reguły bardziej narażone na występowanie nieszczelności w obrębie membrany wodoszczelnej. Jak nie trudno się domyślić pomieszczenie usadowione co najmniej kilka metrów poniżej parteru jest bardziej narażone na podciąganie wody kapilarnej aniżeli budynki bez pomieszczenia poniżej powierzchni płyty fundamentowej, nie wspominając o pionowej izolacji obiektu.


Przyczyny powstawania grzyba i pleśni w piwnicy


Grzyb i pleśń w piwnicy, a wpływ na zdrowie


W procesie przemiany komórkowej drobnoustrojów jakimi są grzyby oraz pleśnie, są groźne dla zdrowia związki mykotoksyczne. Te toksyczne substancje mają negatywny wpływ na stan ogólnoustrojowy człowieka. Szczególnie narażone są w tym wypadku, skóra m.in wysypki, egzemy oraz drogi oddechowe, gdzie w skrajnych przypadkach może powodować nawet astmę. To tylko część problemów zdrowotnych, które powodują mykotoksyny. Aby się przed nimi skutecznie broni, należy podjąć działania związane z usługą odgrzybiania.


Skuteczna likwidacja grzyba i pleśni czyli odgrzybianie piwnicy, garażu


Skuteczna likwidacja grzyba i pleśni czyli odgrzybianie piwnicy, garażu
Bardziej istotą sprawą jeśli chodzi o cały proces odgrzybiania piwnicy w domu czy garażu, jest zaimpregnowanie powierzchni specjalistycznymi preparatami już po przeprowadzenia usługi deratyzacyjnej, po to aby w przyszłości nie pojawił się w tym miejscu wykwit grzybni czy pleśni. Oczywiście to czy w innym miejscu może pojawić się "nieproszony gość" w domu zależy przede wszystkim od użytkowników budynku, ponieważ oczywiście najważniejsza jest w temacie grzyba występującego w piwnicy, profilaktyka pod kontem możliwości pojawienia się tych drobnoustrojów.


Usuwanie grzyba i pleśni w piwnicy


Proces usuwania grzyba i pleśni w piwnicy, polega na usunięciu wszystkich zawilgoconych elementów w pomieszczeniu takich jak zapleśniałych elementów drewnianych, półek, zmurszałego tynku, jeśli materiał został dosyć głęboko perforowany grzybem. Po uprzątnięciu i skuciu materiału, którego nie da się odgrzybić, następuje proces odgrzybiania. Mieszanka preparatów, która jest aplikowana na ścianę tynk czy mur, ma za zadanie zlikwidować nie tylko grzyba czy pleśni, ale również wszelkie zarodniki drobnoustrojów. to ile razy oraz jaka ilość mieszanki deratyzacyjnej zostanie podana na powierzchnie materiału, zależy oczywiście od stopnia porażenia i chłonności materiału.


Profilaktyka po usłudze odgrzybiania piwnicy


Jeśli chodzi o profilaktykę działań przeciwdziałających tym groźnym dla zdrowia mykotoksynom w piwnicy, należy zastanowić się jak te pomieszczenia zabezpieczyć np. poddasze nieużytkowe, gdzie rzadko zaglądamy. Chodzi o podjęcie kroków usprawniających przepływ powietrza jak i również jeśli jest to konieczne odtworzyć izolacje fundamentu czy pionową ścian nośnych, a wynikających z pojawienia się mostków termicznych i skraplania się wody. czy to fundamentu czy murów.