niedziela, 16 lipca 2017

Odgrzybianie i usuwanie grzyba i pleśni ze ścian - wilgoć w domu

Wilgoć w domu, skutkiem czego jest grzyb i pleśń na ścianie i suficie. Jest to częsty problem związany z mostkami termicznymi, wilgocią technologiczną, awariami hydraulicznymi i nieprawidłową wentylacją grawitacyjną skutkującą skraplaniem się pary wodnej w miejscach wilgotnych i wyziębionych czyli najbardziej narażonych na pojawianie się zagrzybienia. krok po kroku opisujemy proces usuwania grzyba i pleśni ze ścian, powłok malarskich, tynków oraz wilgoci w domu i mieszkaniu.


   Przyczyny wilgoci w domu przy usuwaniu pleśni ze ścian                                           

Odgrzybianie i usuwanie grzyba i pleśni ze ścian - wilgoć w domu
Wilgoć technologiczna (wilgoć początkowa) jest związana z uwięzieniem pewnych ilości pary wodnej, która to podczas prac związanych z budową domu, nie mogła swobodnie opuścić budynku w sposób przewidziany ze sztuką budowlaną. Resztki wody zawarte podczas niedostatecznego sezonowania fundamentu czy tynków na ścianach nośnych, zamyka drogę parowania wody zawartej w np. zaprawie murarskiej, co z kolei tworzy wilgotne środowisko, które nie tylko stwarza ryzyko powstania grzyba i pleśni np. na ścianie, ale również może uniemożliwić kontynuowanie poszczególnych prac wykończeniowych domu. W przypadku prowadzonych prac glazurniczych na bardzo wilgotnym tynku, który schnąc parując do zewnętrznych części świeżo otynkowanej ściany, odparza i odspaja położoną okładzinę ceramiczną. Również wilgotny i nieprawidłowo sezonowany fundament oddaje wilgoć, która to  perforując do muru, niszczy, w przypadku ścian wewnętrznych np. powłokę malarską.

Mostki termiczne są newralgicznymi punktami konstrukcji budynku, a charakteryzują się dość sporą różnicą temperatury pomiędzy tymi z ubytkami izolacji a właściwie zabezpieczonymi termicznie miejscami. Lokalizacja mostków termicznych jest tym bogatsza im podczas prac budowlanych związanych z budową domu, zostało popełnionych szereg defektów, niezgodnych ze sztuką budowlaną lub ze zużycia. A te często spotykane to punkty łączenia podstawy budynku czyli fundamentu z murem ściany nośnej czy nieprawidłowo ułożona folia wodoprzepuszczalna dachu oraz wełny termicznej. Więc niewłaściwe spasowanie omawianych elementów może w istotny sposób prowadzić do strat ciepła w chłodnych miesiącach, a w konsekwencji do rozwoju drobnoustrojów np stroczka domowego i grzyba z rodzaju strachybotrys, tak chętnie atakującego powierzchnie gipsowe oraz powłoki malarskie czyli ściany.

Skraplanie się pary wodnej to zjawisko mające szereg przyczyn związanych z codzienną eksploatacją domu, występującą np. przy obróbce żywności w kuchni i suszeniu wilgotnych ubrań. Przy braku odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej powodują kondensowanie się pary wodnej w miejscach wyziębionych o dużej amplitudzie temperatury takie jak stolarka okienna i drzwiowa w tym niezaizolowane termicznie punkty z zewnętrznej strony ścian szczytowych, konstrukcji dachu oraz narożniki sufitów, czyli łączenia stropu z murem ściany nośnej. Czynnik niwelujący owe skraplanie można zminimalizować również, montując nawiewniki okienne , które usprawnią wentylacje grawitacyjną i w ten sposób zapobiegną w przyszłości powstania grzyba i pleśni na ścianie czyli w tych newralgicznych miejscach w domu. Należy monitorować poziom wilgoci w celu efektywnej poprawy odprowadzania wilgotnego powietrza poza budynek mieszkalny.    Jak zlikwidować wilgoć w domu - odgrzybianie ścian ?                           


Odgrzybianie i usuwanie grzyba i pleśni ze ścian - wilgoć w domu

Likwidacja wilgoci w domu czyli przyczyny grzyba i pleśni na ścianach czy suficie, to kilka zastosowań technologicznych przewidzianych w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci powstałej przez nieprawidłowo działającą wentylacje grawitacyjną, awarie hydrauliczne czy mostki termiczne. Pora roku ma niebagatelne znaczenie, ponieważ można w krótkim czasie obniżyć poziom wilgoci, tradycyjnie wietrząc pomieszczenia, ale efektywnie można tego dokonać również przy użyciu osuszaczy kondensacyjnych lub mikrofalowych. Problem zaczyna się wtedy, gdy chodzi o nieszczelności w obrębie takich elementów konstrukcyjnych jak np. izolacja pozioma fundamentu czy pionowa muru tzw. przepony przeciw-wodnej, wtedy samo odgrzybianie i osuszanie na wiele się nie zda, bo problem wilgoci powróci, więc tak istotne jest zlokalizowanie przez specjalistę wielu przyczyn pojawienia się wilgoci w naszym domu czy budynkach gospodarczych.   Grzyb oraz pleśń na ścianie, suficie w wilgotnym domu                          


Odgrzybianie i usuwanie grzyba i pleśni ze ścian - wilgoć w domu
Grzyby i pleśnie zlokalizowane na ścianach, suficie w wilgotnym domu, warunkują się rozwojem w wilgotnym mikroklimacie, takim jak zawilgocone powłoki malarskie czy tynki gipsowe, czyli silnie higroskopijne elementy domu. Poprzedzone kondensowaniem na ich powierzchni pary wodnej, a spowodowane pojawieniem się na ścianach szczytowych zewnętrznych domu mostków termicznych. Są to miejsca z niedostateczną izolacją termiczną narażoną na wyziębianie tych elementów konstrukcyjnych budynku, tworząc różnicę temperatury wewnątrz pomieszczenia w domu. Najbardziej newralgiczne miejsca to połączenia podstawy budynku z konstrukcją ściany nośnej oraz izolacja dachu czyli ubytki wełny mineralnej czy pianki termoizolacyjnej oraz folii wodoprzepuszczalnej.


   Jak usunąć grzyba i pleśń ze ścian, czyli skutków wilgoci w domu ?       


Odgrzybianie i usuwanie grzyba i pleśni ze ścian - wilgoć w domu

Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian domu czy jakiegokolwiek budynku, jest procesem wykonywanym w kilku podstawowych krokach. charakteryzuje się podaniem środka (preparatu) deratyzacyjnego na powierzchnie tynku bądź powłok malarskich. Jeśli grzyb zaatakował tylko warstwę malarską ściany, natychmiastowo podawana jest mieszanka preparatu w zależności od stopnia porażenia podłoża. Jeśli jednak rozprzestrzenił się na tynk gipsowy, należy wcześniej omawianą strukturę dekoracyjną usunąć. Następnie w zależności od stopnia zagrzybienia podłoża, powtarza się proces, aż do kompletnej likwidacji pleśni. Ostatnim krokiem jest zaimpregnowanie podłoża przed ponownym powstaniem zarodników pleśni i grzybni, to decyduje o efektywnej eliminacji nieproszonego gościa w domu.


   Profilaktyka po usłudze odgrzybiania pomieszczeń i usuwaniu pleśni ze ścian w zawilgoconych domach i budynkach 


Po zlokalizowaniu wilgoci w domu i usłudze odgrzybianiausuwania pleśni ze ściansufitu czy tynków, należy zadbać o profilaktykę działań zapobiegających stworzeniu środowiska do ponownego rozwoju zagrzybienia w budynku.  • Poprawa wentylacji grawitacyjnej w tym udrożnienie jej kanałów 
  • Likwidacja mostków termicznych zlokalizowanych na zewnętrznych ścianach szczytowych oraz w obrębie stolarki okiennej instalując nawiewniki okienne, co w sposób efektywny poprawi cyrkulację powietrza.
  • Naprawa, bądź wymiana membrany paro przepuszczalnej zlokalizowanej przy pokryciu i konstrukcji dachowej domu.
  • Jak również poprawić pionową i poziomą izolację przeciwwilgociową, jeśli  stan owych hydroizolacji tego wymaga.   Gdzie wykonujemy usługę odgrzybiania ścian                                        


Odgrzybianie ścian oraz usuwanie pleśni i grzyba ze ścian, wykonujemy na terenie aglomeracji Warszawskiej : Ursus, Wola, Wesoła, Bielany, Bemowo,  Wołomin, Muranów, Ożarów Mazowiecki, Warka, Serock, Płońsk, Zegrze, Skierniewice, Radom, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakroczym, Zielonka, Pruszków, Piastów, Łomianki, Janki, Brwinów, Konstancin, Chotomów, Legionowo, Miedzeszyn, Śródmieście, Imielin, Ząbki, Rembertów, Kabaty, Jabłonna, Marki, Praga, Anin, Włochy,  Targówek, Żoliborz, Mokotów, Wawer, Białołęka, Natolin, Sadyba, Tarchomin, Płock, Wilanów, Ochota, Ursynów, oraz  Kielce, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Katowice, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Radom.