sobota, 17 czerwca 2017

Odgrzybianie drewna, więźby dachowej poddasza - konstrukcji drewnianej domu

Odgrzybianie drewna i usuwanie pleśni z elewacji drewnianej, dachu, stolarki okiennej, poddasza czy jakichkolwiek konstrukcji drewnianych domów ,jest koniecznością w przypadku braku impregnacji, której konsekwencją jest porażenie powierzchni drewnianej grzybem, głównie domowym właściwym. Co skutkuje nie tylko pogorszeniem parametrów konstrukcyjnych elementów drewnianych budynku w tym poddasza, więźby dachowej, ale również komplikacjami zdrowotnymi.Krok po kroku opisujemy w jaki sposób przebiega proces powstawania grzyba i pleśni na drewnie i w jaki sposób przeprowadzamy odgrzybianie poddasza i konstrukcji drewnianych budynków.


   Powstawanie pleśni i grzyba na drewnie konstrukcyjnym domu czyli więźby dachowej poddasza 


Odgrzybianie drewna, więźby dachowej poddasza - konstrukcji drewnianej domu

Proces powstawania grzyba czy pleśni na drewnie w obrębie konstrukcji drewnianej domuwięźby dachowej poddasza jest bardzo złożony. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że drewno to materiał organiczny i jest narażony na szereg czynników takich jak wilgoć i temperatura , którym towarzyszy skurcz i pęcznienie. Dlatego tak istotne jest stopniowe pozbywanie się wilgoci z drewna, ponieważ podczas nasiąkania wodą pęcznieje i następuje proces paczenia się materiału celulozowego. A gdy zostanie wysuszone kurczy się i pęka dlatego tak istotna jest profilaktyka polegająca na efektywnym zabezpieczeniu przez nadmierną wilgotnością wszystkich elementów drewnianych domu narażonych na pleśnienie i zagrzybienie :

  • więźby dachowej "dachu" - konstrukcji drewnianych poddasza
  • listew boazeryjnych - boazerii
  • płotów i desek drewnianych
  • architektury ogrodowej - trejaży, antresol, altanek
  • parkietów drewnianych
  • stolarki okiennej i drzwiowej - domowej
  • mebli drewnianych 
  • drewnianej elewacji budynków

   Sinizna drewna i drewnianych konstrukcji poddasza w domu                  


Sinizna drewna to zjawisko wywoływane przez grzyby z rodzaju Ascomycetes ,Sphaeriales  tzw. workowce. Owe zjawisko sinienia występuje szczególnie np. podczas ścinki drzewa iglastego, które pozbawione kory w miejscach w których były gałęzie dochodzi do infekcji drewna poprzez prątki grzybni (workowców) przenoszonej w szczególności przez wiatr, ponieważ jest to główna przyczyna infekcji,a więc wtedy gdy drzewo traci naturalną wilgoć ochronną. Sinizna charakteryzuje się barwą na przekroju pnia, od niebieskoszarej do czarnozielonej. Drewno bardziej jest podatne na porażenie przez grzybnie z rodziny ascomycotina przy silnych różnicach temperatur i wtedy gdy zostanie zmniejszona wilgotność naturalna drewna poniżej 80% - (naturalne środowisko wilgotności drewna) albo zwiększona powyżej 20% (poziom ochronny elementów konstrukcyjnych) wilgotności. Ciekawostką jest to ,że są rodzaje grzybów powodujących siniznę odporne na temperatury poniżej zera takie jak np. Ascomycota: Valsaceae. Sinizna na drewnie obniża walory wizualne, lecz nie wpływa bezpośrednio na właściwości konstrukcyjne domu,poddasza czyli więźby dachowej, w przeciwieństwie do grzybów z grupy podstawczaków ,który ma  niebagatelny wpływ na rozkład organiczny drewna.


   Odgrzybianie drewna, a korozja biologiczna elementów konstrukcyjnych więźby dachowej poddasz


Odgrzybianie drewna, a korozja biologiczna elementów konstrukcyjnych więźby dachowej poddasza


brunatny rozkład drewna - jest niewątpliwie najniebezpieczniejszym rodzajem rozkładu organicznego drewna, powodowany grzybem z rodziny podstawczaków (Basidiomycetes). Brunatna barwa grzyba powodowana jest rozkładem celulozy na mniejsze monocukry i podczas procesu rozkładu następuje zwiększony udział procentowy ligniny (naturalna substancja spajającej materiał drewniany) .W konsekwencji drewno pęka przez brak celulozy czyli naturalnego zbrojenia drewna i w efekcie rozsypuje się dosłownie na proszek. Brunatny rozkład drewna jest szczególnie niebezpieczny gdy zostaną porażone drewniane konstrukcje np.poddasza czy innych elementów wykonanych z drewna takich jak tarasy, płoty, antresole ,drewniane elewacje domów czyli tych elementów konstrukcyjnych narażonych na warunki atmosferyczne takie jak deszcz,temperatura czy wiatr.

   Wilgotność w domu - odgrzybianie drewna i likwidacja pleśni z więźby dachowej na poddaszu Wilgotność w domu, a odgrzybianie drewna i likwidacja pleśni z więźby dachowej na poddaszu
Wilgotność konstrukcji drewnianych poddasza odgrywa niebagatelną rolę w procesie powstawania grzyba i pleśni na drewnie, a zależy od warunków w jakich się ono znajduje i ma wpływ na pozostałe właściwości materiału drewnianego to dlatego, że drewno użyte do zadaszenia budynku musi spełniać normy budowlane.i klasyfikuje się średnią 20 % wilgotnością. Stopień wilgotności więźby dachowej zależy od temperatury wewnątrz pomieszczenia. Materiał konstrukcyjny użyty do budowy dachu przed obróbką stolarską ma od 6 - 12 % wilgotności ,a wilgotności względnej powietrza w czasie użytkowania przy + 20 stopni C wzrasta do 30 -65 % .Warto również wspomnieć o tym , że przy otwartym zadaszeniu wilgotność wzrasta do 85%. Aż tak duża różnica w obrębie wilgotności drewna są obserwowane ,ponieważ higroskopijność konstrukcji drewnianej polega na pobieraniu z otoczenia tyle wody ile potrzebuje i aż tyle ,aby osiągnąć stan równowagi pomiędzy swoją wilgocią a otoczeniem w którym się znajduje. Dlatego tak istotne jest skuteczne zabezpieczenie przed działaniem wilgoci czyli kondensacji pary wodnej w miejscach najbardziej narażonych takich jak więźba dachowa poddasza czy inne elementy konstrukcji drewnianych takich jak drewniana elewacja budynku, w przeciwnym razie odgrzybianie drewna i usuwanie grzyba i pleśni z więźby dachowej poddasza ,będzie koniecznością i jedynym rozwiązaniem.

   Odgrzybianie drewna i impregnacja więźby dachowej poddasza czyli konstrukcji drewnianych domu 


Odgrzybianie drewna i impregnacja więźby dachowej poddasza czyli konstrukcji drewnianych domu

Odgrzybianie drewna i usuwanie oraz likwidacja pleśni z konstrukcji drewnianej poddasza, więźby dachowej domu - polega na perforacji środka deratyzacyjnego do wewnętrznych warstw słojów drewna. Istotną kwestią w celu  trwałego pozbycia się grzyba jest to ,aby płyn mógł swobodnie przeniknąć w głąb i wykonać swoją pracę , ale żeby tak się stało elementy konstrukcyjne dachu muszą zwiększyć swoją wilgotność w celu otworzenia porów , więc muszą zostać solidnie zwilżone. W takich warunkach zwiększa się skuteczność usługi jaką jest odgrzybianie poddasza. Rodzaje produktów jak i kolejność podania środków deratyzacyjnych jest tajemnicą handlową. Omawianą metodę  wykorzystujemy także do pozbywania się zagrzybienia i pleśni na stolarce okiennej i drzwiowej ,parkietów drewnianych ,boazerii ,płotów ,altanek, a także elewacji drewnianej budynków i jakichkolwiek elementów konstrukcyjnych domów.

Impregnacja i zabezpieczenie drewna, to ostatni etap w procesie pozbycia się grzyba - odgrzybiania i usuwania pleśni z konstrukcji drewnianych domu (więźba dachowa, poddasze). Proces ma na celu zabezpieczenie odgrzybionego materiału przed ponownym porażeniem grzyba domowego właściwego czy pleśni czarnej, biały nalot.Do zakonserwowania drewna wykorzystujemy najwyższej jakości produkty, preparaty impregnacyjne. Ostatni krok usługi polega na perforacji środka impregnującego w głąb porów drewna ,co pozwala zachować odpowiedni stopień wilgotności materiału konstrukcyjnego dachu i barierę grzybobójczą.

   Gdzie wykonujemy usługę odgrzybiania drewna - więźby, poddasza      

Odgrzybianie drewna, więźby dachowej poddasza - konstrukcji drewnianej domu, wykonujemy na terenie aglomeracji Warszawskiej : Ursus, Wola, Wesoła, Bielany, Bemowo,  Wołomin, Muranów, Ożarów Mazowiecki, Warka, Serock, Płońsk, Zegrze, Skierniewice, Radom, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakroczym, Zielonka, Pruszków, Piastów, Łomianki, Janki, Brwinów, Konstancin, Chotomów, Legionowo, Miedzeszyn, Śródmieście, Imielin, Ząbki, Rembertów, Kabaty, Jabłonna, Marki, Praga, Anin, Włochy,  Targówek, Żoliborz, Mokotów, Wawer, Białołęka, Natolin, Sadyba, Tarchomin, Płock, Wilanów, Ochota, Ursynów, oraz  Kielce, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Katowice, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Radom. 

Cennik usługi odgrzybiania drewna i usuwania pleśni z więźby dachowej poddasza, ustalany jest na miejscu w czasie inspekcji mykologicznej, indywidualnie.

   Przeczytaj także :